reede, 26. aprill 2013

182 - Spirou


2013. aasta aprillikuusse sattus huvitaval kombel väga lähestikku kaks olulist koomisiteemalist tähtpäeva. 75 aastat tagasi, 18. aprillil 1938 ilmus USA-s esimene Supermani koomiks, täpsemalt siis ajakiri nimega "Action Comics" #1. Nii sai alguse Ameerika superkangelase-keskne koomiksitraditsioon, mis, kuigi viimastel aastatel on valik oluliselt mitmekesisemaks muutunud, domineerib tänaseni.

Täpselt samul ajal 75 aastat tagasi, 21. aprillil 1938 ilmus Belgias sealse lasteajakirja "Spirou" esimene number. See omakorda pani suuresti aluse prantsuskeelse maailma väga mitmekesisele koomiksikultuurile. Just selles töötas palju aastaid superstaar-kunstnik André Franquin, just sealt ajakirjast on pärit pikk rida tänaseni kuulsaid tegelaskujusid nagu Spirou ja Fantasio, kontorilogard Gaston Lagaffe, pikasabaline elukas Marsupilami, sinised smurfid, koolipoiss Cedric, kosmoseseikleja Yoko Tsuno...

Võtamegi siis sel puhul ette tolle ajakirja nimitegelase, punasesse livreesse riietuva liftipoisi Spirou ja joonistame temast ja ta sõpradest mõne pildikese!

Kui pole tegelaskujuga varasemast tuttav, pole suurt häda - googeldades leiab hulgaliselt pildimaterjali, tegelikult võiks ehk ka Wikipediast silmaringi laiendamiseks veidi juurde lugeda. Niipalju veel vast näpunäiteks, et Spiroul on tihtipeale saatjaks orav Spip ja semuks kõmuajakirjanik Fantasio. Ka tasuks erilist tähelepanu pöörata juba mainitud kunstnikule nimega André Franquin, kes joonistas sarja aastatel 1946-1969. Mõjukamaks koomiksiautoriks võib Euroopas nimetada ehk ainult Tintini ja Asterixi loojaid, mistõttu on tema loomingu uurimine äärmiselt õpetlik.

Pildipäevaks on teisipäev, 7. mai. See aga viib meid kolmanda märkimisväärse tähtpäevani...

Tähelepanu! Joonistajad Koos blog sai alguse 6. mail 2008. Mis oleks parem kui tähistada seda suurepärast ja ümmargust VIIEAASTAST sünnipäeva paari kobeda pildipostiga! Pole välistatud, et tähistamine sellega ei piirdu... ;-)

 

0 kommentaari: